Terapia zajęciowa
w Domu Pomocy Społecznej
im. Bpa Stanisława Stefanka w Kolsku
Dom Pomocy Społecznej im. Bpa Stanisława Stefanka w Kolsku prowadzi zajęcia na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2014 r. w sprawie zajęć rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Mieszkańcy mają dostęp do uczestnictwa w różnorodnych formach terapii zajęciowej oraz rehabilitacji społecznej. Wszystkie proponowane zajęcia mają na celu poprawę funkcjonowania społecznego, psychicznego i fizycznego osób przebywających w placówce. Skupiamy się na wyrobieniu zaradności życiowej, pobudzaniu aktywności społecznej oraz wykształcaniu nowych, lub ulepszaniu już istniejących umiejętności samodzielnego i należnego funkcjonowania. Zajęcia mają również na celu poprawę samopoczucia, wzrost poczucia własnej wartości i odczuwania satysfakcji z wykonywanego zadania. Dodatkowo wspomagają integrację wśród Mieszkańców, wpływają na odczucie relaksu i odprężenia oraz pomagają zagospodarować czas wolny. Zajęcia są prowadzone w formie indywidualnej i grupowej. Rodzaj i zakres zajęć są dostosowane do wieku, stanu zdrowia oraz niezbędnych potrzeb i możliwości Mieszkańców.
Proponowane formy zajęć terapeutycznych obejmują:
- Zooterapia – w naszym Domu mieszkają również mali przyjaciele – urocze kotki. Kilku mieszkańców wyrażało potrzebę posiadania zwierzęcia, dlatego stworzyliśmy im taką możliwość. Zaobserwowaliśmy bardzo pozytywny wpływ zwierząt na naszych mieszkańców.
- Cavioterapia – terapia z udziałem świnek morskich dla osób z niepełnosprawnościami, borykającymi się z problemami emocjonalnymi. Obserwujemy poprawę samopoczucia oraz działanie wyciszające i uspokajające.
- Muzykoterapia – naszym mieszkańcom proponujemy zajęcia z muzykoterapii relaksacyjno-multisensorycznej, czyli połączenia muzyki relaksacyjnej, aromaterapii oraz projektora świetlnego. Zajęcia mają na celu zmniejszanie napięcia psychoruchowego, zmniejszanie poczucia lęku.
- Kulinoterapia – wspólne przygotowywanie posiłków oraz poczęstunków. Staramy się kształtować jednocześnie zdrowe nawyki żywieniowe. Zajęcia mają na celu zachowanie umiejętności obsługi sprzętów gospodarstwa domowego oraz samodzielnego przygotowywania posiłków.
- Ludoterapia – wykorzystujemy gry i zabawy do doskonalenia umiejętności uczestnictwa i współpracy w grupie a także stymulowania procesów poznawczych i usprawnienie psychoruchowe.
- Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów – zajęcia mają na celu kształtowanie właściwych relacji społecznych, rozwijanie cech moralnych, poszanowanie cudzej własności, doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz konfliktami w społeczności Domu, jak również reprezentowanie Domu w różnego rodzaju imprezach kulturalnych.
- Ergoterapia – zajęcia łączące pracę (ogrodnictwo, krawiectwo itp.) i rekreację. Ta forma terapii skutecznie poprawia umiejętności manualne i społeczne, a jednocześnie gwarantuje poprawę samopoczucia i wzmacnia samoocenę. Nasi mieszkańcy chętnie spędzają czas w przydomowym ogrodzie warzywnym, gdzie pielęgnują warzywa, które później wykorzystujemy na zajęciach kulinoterapii.
- Trening umiejętności samoobsługowych – treningi mające na celu podtrzymanie lub nabycie umiejętności z zakresu samoobsługi, czynności życia codziennego oraz kształtowania nawyku dbania o porządek.
- Trening budżetowy – oferowana jest pomoc w planowaniu wydatków, dysponowaniu własnym budżetem, uświadamianiu wartości pieniądza. Mieszkańcy mają możliwość, z asystą terapeuty zajęciowego, wyjazdu na zakupy do pobliskich sklepów.
- Spacery rekreacyjne – codzienne spacery, wyjścia nad pobliskie jezioro oraz do lasu. Lokalizacja Domu daje nam możliwość korzystania z uroków pięknej wiejskiej scenerii, świeżego powietrza, ciszy.
- Biblioterapia – czytanie na głos wybranych przez Mieszkańców fragmentów książek, wierszy oraz prasy. Mieszkańcy chętnie słuchają audiobooków. Pomagamy również mieszkańcom w doborze literatury, którą czytają samodzielnie. Zaopatrujemy Mieszkańców w księgozbiór liczący ok.1000 pozycji, do których mają swobodny dostęp.
- Filmoterapia – funkcja terapeutyczna filmu polega na dostarczeniu mieszkańcowi pozytywnych uczuć związanych z estetycznym przeżywaniem sztuki filmowej.
- Terapia manualna – zajęcia plastyczne, techniczne, robótki ręczne. Zajęcia usprawniające, poprawiające motorykę, mające na celu pobudzić kreatywność i twórcze myślenie oraz podnieść samoocenę.
- Gimnastyka poranna – ćwiczenia ogólnousprawniające, mające pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, koordynacje ruchową, zachowanie ruchomości w stawach.
- Zapewnienie możliwości kontaktu z kapłanem zgodnie z wyznaniem – staramy się zapewnić możliwość kontaktu z kapłanem i udział w praktykach religijnych zgodnie z wyznaniem. Msza święta chrześcijańska odprawiana jest w Kaplicy Domu. Mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w Mszy Świętej w Kościele w Kolsku.
- Promocja zdrowia – pogadanki mające na celu edukację mieszkańców w zakresie szkodliwości używek, promowanie zdrowych nawyków.